Blog

Podłogi od deski do deski - jaką wybrać do swojego mieszkania?

Wybór podłogi do naszego mieszkania często przysparza wielu dylematów. Czasem kierujemy się najwyższą jakością, a czasami decydujemy się na tańsze opcje. Najczęściej jednak szukamy rozwiązań, które posłużą nam przez długie lata.

Wyróżniamy 2 podstawowe typy podłóg: panele oraz podłogi drewniane.

Panele

Cechuje je trwałość, odporność na zniszczenia, prosta pielęgnacja i stosunkowo niska cena. Najczęściej obawiamy się, że panel będzie wyglądał nienaturalnie, a wzór szybko się wytrze lub wypłowieje. Oczywiście jest to całkiem możliwe, jeśli wybierzemy najtańsze na rynku panele laminowane.

Panele wysokiej klasy sprawią, że wiele osób weźmie je za prawdziwą deskę. Ładnie imitujące drewno charakteryzują się v-fugą i nie powtarzającym się rysunkiem słojów.

Pamiętajcie, że niewątpliwym plusem paneli podłogowych jest to, że możemy układać je na ogrzewanie podłogowe.

Podłogi drewniane

Decydując się na podłogę drewnianą, staniemy przed wyborem: deska warstwowa, deska lita typu finish parkiet oraz parkiet. Musimy liczyć się z tym, że drewno jest stosunkowo miękkim materiałem, na którym szybko widoczne będą drobne rysy lub uszkodzenia.

Warstwowe

Najpopularniejszym wyborem ze względu na dostępność, cenę i bogatą kolorystykę jest deska warstwowa. Kupujemy gotowy produkt, w wybranym kolorze, rozmiarze i wykończeniu (lakier lub olej). Możemy układać deski podobnie jak panele na sposób pływający lub kleić do podłoża.

Podłoga jest prosta i szybka w montażu i może być kładziona na ogrzewanie podłogowe, ponieważ specjalny sposób klejenia poszczególnych warstw zapobiega naturalnej pracy drewna.

Wszystkie warstwy deski są wykonane w 100% z drewna. Podkład najczęściej zrobiony jest z drewna sosnowego, górna ścieralna warstwa z wybranego materiału  (dąb, jesion, klon itd.). Producenci dopuszczają możliwość cyklinowania takiej podłogi.

Lite (finish parkiet)

Jest to propozycja dla osób którym zależy na desce litej i  jednocześnie na szybkiej realizacji.

Kupujemy podobnie jak w przypadku desek warstwowych gotowy produkt, w wybranym kolorze i wykończeniu.

Podłogi litej nie układamy jednak na sposób pływający. Zalecamy w każdym przypadku klejenie jej do posadzki, co może wiązać się z koniecznością wzmocnienia wylewki.

Deska lita ma wszystkie właściwości naturalnego drewna, a to znaczy, że musimy liczyć się z jej pracą. Zimą, kiedy intensywnie ogrzewamy mieszkanie, zmniejszając wilgotność powietrza pomiędzy deskami pojawią się drobne szpary. Pod deski lite nie montujemy ogrzewania podłogowego.

Warto zwrócić uwagę na grubość takiej deski - najczęściej są to 22mm. Jeśli podłogę montujemy w pobliżu drzwi wejściowych, trzeba sprawdzić, czy przerwa pomiędzy wylewką a dolną krawędzią skrzydła drzwiowego jest wystarczająca, a także czy drzwi można wyregulować.

Parkiet

Jest najdroższą z podłóg, głównie ze względu na skomplikowany montaż.

Kupujemy surowy materiał w wybranej klasie i rozmiarze, który następnie kleimy do podłoża, cyklinujemy, szpachlujemy i lakierujemy. Wylewkę najczęściej należy wzmocnić przed montażem parkietu.

Po lakierowaniu podłoga musi odpocząć, wyschnąć, lakier musi się utwardzić co wymaga czasu. Przez kilka - kilkanaście dni podłogi nie możemy przykrywać (np. dywanem) i stawiać na niej mebli, ponieważ lakier się odparzy.

Kupujemy surowy produkt, do którego dobieramy lakier. W przeciwieństwie do pozostałych podłóg drewnianych, efekt finalny widzimy dopiero u siebie w mieszkaniu.

Panel czy drewno?          

Drewno jest pięknym, ale wymagającym materiałem. Zdecydowanie rekomendujemy ten wybór na długie lata, ale z jednym zastrzeżeniem - jeśli nie będziemy o nie należycie dbać, to szybko się zestarzeje.

Panel wymaga tylko podstawowej pielęgnacji. Trudno go „niechcący” uszkodzić, dlatego wykańczając mieszkanie w celach inwestycyjnych, to on będzie najlepszym wyborem.

Marta Ostrowska
Manager oddziału Warszawa, architekt. Uwielbia wizyty na realizacjach i nadzór nad jakością naszych usług. Prywatnie miłośniczka podróży po Azji.
Powrót na blog

Wybrane dla Ciebie

Urządź SPA w swojej łazience
Modna kuchnia 2018 - trendy kuchenne
Styl nowojorski - klasyka w czystej formie