Blog

Jak zaprojektować małe mieszkanie

Małe mieszkanie to spore wyzwanie projektowe - na niewielkiej przestrzeni powinno zmieścić się wszystko to, co w dużym i funkcjonalnym apartamencie. Potrzeby przyszłych użytkowników niezależnie od wielkości powierzchni będą zbliżone. Przy projektowaniu architekt musi uwzględniać podstawowe zagadnienia funkcjonalne.

Podział przestrzeni na strefy, znacznie wpłynie na komfort życia przyszłych domowników. Niewielki metraż obliguje do znalezienia złotego środka pomiędzy estetyką a wygodą i praktycznością. Ustępstwa na tym polu nie spowodują jednak, że wystrój wnętrza będzie mniej interesujący.

Po pierwsze: duża szafa!

Na początku powinniśmy poszukać sposobów na efektywniejsze przechowywanie - każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce. Pojemna szafa jest podstawą porządku w każdym domu. Całą dostępną przestrzeń możemy wykorzystać decydując się na zabudowy sięgające samego sufitu. Najlepsze będą rozwiązania kompaktowe, wielofunkcyjne, które nie zajmują dużo miejsca, a mają wiele zastosowań. W przypadku pomieszczeń o małym metrażu, ważne jest wykorzystanie każdego centymetra, ponieważ w niedużym mieszkaniu nie ma miejsca na niepotrzebne rzeczy.

Mniej znaczy więcej

Po sprecyzowaniu potrzeb mieszkańców wybieramy styl wnętrza. Tutaj sprawdzi się minimalizm. Unikajmy dekoracyjności, gdyż przestrzeń nie powinna nas przytłaczać. Należy wybierać rozwiązania ponadczasowe, neutralne, również przy doborze barw. Nie bez powodu ulubionymi kolorami projektantów są biele, szarości i beże. Są one dobrym i uniwersalnym tłem dla elementów wystroju: poduch, zasłon czy samych mebli. Biały kolor optycznie powiększa i rozjaśnia małe pomieszczenia. Jeśli lubimy wyraziste kolory, niech znajdą swoje miejsce w akcentach dopełniających aranżację. Zwykle doradzam inwestorom, żeby zdecydowali się na jeden typ materiału, również jeśli chodzi o posadzki – unikając podziałów, przejścia między pomieszczeniami będą płynne, a mieszkanie sprawi wrażenie bardziej przemyślanego i spójnego.

Po właściwej stronie lustra

Niewielkie wnętrza zazwyczaj wydają się ciemne i jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o komfort. W kompaktowym wnętrzu powinno się  maksymalnie wykorzystywać wpływające do pomieszczenia naturalne światło – tutaj sprawdzą się lustra. Ich prawidłowa lokalizacja odbije światło i rozjaśni niewielkie mieszkanie. Lustra tworzą wrażenie wizualnej iluzji, to jedno z moich ulubionych narzędzi na optyczne powiększenie powierzchni..

Małe mieszkanie powinno być dopasowane do konkretnego użytkownika, dosłownie „uszyte na miarę”. Dom to miejsce, w którym mieszkańcy muszą czuć się dobrze. Z pomocą pojawia się architekt wnętrz, za zadanie ma idealnie wykorzystać przestrzeń i jednocześnie stworzyć oryginalną aranżację, która wyrazi to kim jesteś.

Aldona Banasiuk
Architekt wnętrz we wrocławskiej pracowni KODO, dyplom magistra sztuki warszawskiego ASP, dwukrotna finalistka konkursu Elle Decoration "Młodzi na start". Na swoim koncie ma dziesiątki zrealizowanych projektów. Inspiracji szuka na międzynarodowych targach w Mediolanie, Londynie i Paryżu.
Powrót na blog

Wybrane dla Ciebie

Urządź SPA w swojej łazience
Modna kuchnia 2018 - trendy kuchenne
Styl nowojorski - klasyka w czystej formie