Blog

Co trzeba wiedzieć przy aranżacji kuchni?

Układ funkcjonalny

Najważniejsze w aranżacji kuchni, niezależnie od jej wielkości i układu, jest funkcjonalne rozmieszczenie głównych sprzętów AGD, tj. lodówka, zlewozmywak i płyta grzejna, w taki sposób, aby móc płynnie przechodzić do kolejnych etapów przygotowywania posiłków. Na poniższych grafikach przedstawiamy najczęściej występujące we wnętrzach układy funkcjonalne z zachowaniem zasady trójkąta roboczego.

Dobre oświetlenie

Nie mniej ważne w kuchni jest prawidłowe doświetlenie przestrzeni roboczej. Nie wystarczy jedna lampa na suficie, warto pomyśleć o większej ilości punktów zapewniających równomierne oświetlenie. Nie zapominajmy o umieszczeniu światła pod szafkami wiszącymi.  Jeżeli mamy szafki przeszklone polecamy również podświetlić ich wnętrza, dzięki czemu ładnie wyeksponujemy zawartość.

Materiały wykończeniowe

Fronty meblowe w zależności od budżetu i efektu na jakich nam zależy, możemy wykonać z przeróżnych materiałów. Ekonomicznym rozwiązaniem są płyty laminowane w szerokiej palecie kolorystycznej oraz wykończeniach drewnopodobnych.

Kolejnym materiałem jest płyta mdf, którą można polakierować na dowolny kolor z wzorników RAL, NCS, ICA w połysku lub macie. Najdroższym rozwiązaniem są forniry i lite fronty drewniane.

Na blaty możemy zastosować najpopularniejsze laminaty HPL, które są odporne na wysokie temperatury, działanie wody i zadrapania. Jeżeli dysponujemy większym budżetem, zainwestujmy w blat z konglomeratu, corianu lub naturalnego kamienia.

W pasie pomiędzy szafkami najlepiej sprawdzą się płytki lub lacobel. Coraz bardziej popularne jest też wywinięcie tego samego materiału co na blacie.

Najważniejsze jednak, aby nasza wymarzona kuchnia była funkcjonalna oraz wykonana z trwałych i łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Przyjrzyjcie się kuchniom naszych realizacji, gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji oraz praktycznych zastosowań.

 

Marta Magnowska
Architekt wnętrz. Związana z KODO od 2014. Od marca 2017 odpowiedzialna za zespół projektowy w pracowni warszawskiej. We wnętrzach najbardziej lubi łączyć klasykę z nowoczesnością. Miłośniczka detalu i ponadczasowego wzornictwa.
Powrót na blog

Wybrane dla Ciebie

Zakup mieszkania – co dalej?
Zaprojektuj sobie dobry sen – 3 pomysły na aranżację sypialni
Z wybiegów na salony - trend "color blocking"